czwartek, 22 sierpnia 2013

Telefonia komórkowa

Dawniej telefony były wielkie, ciężkie a podłączenie ich do central (oraz central pomiędzy sobą) wymagało kilometrów przewodów miedzianych. Dzisiaj każdy swój telefon nosi w kieszeni często zapominając o tym, że cały czas mamy go przy sobie, a jedyne przewody, jakich używamy, to te do łączenia telefonu z komputerem albo do podładowania jego baterii. Jak jednak wyglądają dzisiejsze przekaźniki sygnału dla telefonów komórkowych?

W całym kraju w różnych miejscach wybudowane są duże wieże przekaźnikowe, które odbierają i przekazują dalej sygnał telefonów komórkowych. Wyposażone są w wielkie anteny oraz przewody światłowodowe i dobre przetworniki, które nadają moc sygnałowi, by ten nie zniknął w powietrzu zanim dotrze do kolejnej wieży. Z reguły mają one po kilkadziesiąt do kilkuset metrów wysokości.

Przy każdej wieży stoi szafa zewnętrzna, w której znajdują się najważniejsze światłowody (w starszych wieżach miedziane) i elementy elektroniczne, które najłatwiej wymienić z ziemi – jest to ułatwienie dla serwisanta, który nie musi się wspinać za każdym razem, gdy będzie musiał wymienić jakiś element bądź sprawdzić stan techniczny wieży. W szafach zewnętrznych znajdują się m. in. przełącznice światłowodowe, które mogą przełączać sygnał pomiędzy różnymi światłowodami – znacznie ogranicza to ilość światłowodów, których trzeba użyć do budowy wieży.
Wieże przekaźnikowe mają oczywiście dużo różnych elementów, jednakże wyżej zostały wymienione najważniejsze elementy, dzięki którym możemy rozmawiać z ludźmi na całym świecie.