czwartek, 19 września 2013

Tensometry w budownictwie

W Polsce buduje się coraz więcej mostów. Te okazałe i przyjemne dla oka z jednej strony oraz funkcjonalne i pomocne w podróżach z drugiej twory architektury są czasami budowanie latami. Jak powstają takie obiekty?

Są 2 „szkoły” budowania mostów. Według jednej mosty są budowane od 2 stron i ekipy spotykają się po środku budowy. Rozwiązanie to jednak jest dosyć kłopotliwe i ryzykowne, w związku z czym najczęściej most buduje się po kawałku zmierzając w jedną stronę. Zaczyna się oczywiście od stworzenia fundamentów i budowy różnego rodzaju podpór, by utrzymać wszystkie wyższe partie. Mają one jednak określoną wytrzymałość, dlatego ważne jest aby nie przekraczać wyznaczonego obciążenia. Jako waga może służyć nam światłowód, który prowadzimy w moście – jeśli odgina się on za bardzo następują straty energii w światłowodzie i oznacza to, że most jest za bardzo obciążony. Mierniki takie oczywiście nie są dostępne w żadnym serwisie z wagami – wymagają one konstrukcji od podstaw, którą następnie wbudowuje się w drogę na moście.
Inną ważną kwestią jest nacisk. Wszystko musi być solidnie ze sobą spojone. Jeśli na moście są jakieś liny muszą one być odpowiednio naprężone. Do sprawdzenia tego służą tensometry – urządzenia, które mierzą naprężenie różnego rodzaju lin i innych podobnych elementów. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli most nie będzie spełniał określonych wymogów szybko się rozpadnie.

Jak widać budowanie mostów nie jest prostą sprawą. Jest to trudna i odpowiedzialna praca wymagająca perfekcji w każdym aspekcie. Nie sprawia to jednak większych problemów doświadczonym budowniczym, którzy niejeden most już zbudowali.

piątek, 13 września 2013

Przyczyny pożarów

Ogień jest żywiołem niezwykłym. Z jednej strony bardzo nam pomaga dając ciepło bądź pożywienie, z drugiej jednak jest bardzo niebezpieczny. Zdarza się czasami, że ogień wymyka nam się spod kontroli i niestety wydarza się jakaś tragedia. Jaka jest jednak najczęstsza przyczyna pożarów?
Przede wszystkim często jest to zwyczajnie brak rozsądku ludzi w obchodzeniu się z ogniem bądź środkami łatwopalnymi. Wchodzą tutaj w grę takie czynności jak rzucanie niedopałków papierosów na suchą ściółkę leśną bądź też w otoczenie różnych cieczy łatwopalnych, niewłaściwe zabezpieczenie obszarów zagrożonych pożarem lub niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi (np. fajerwerkami). Wypadki takie zdarzają się także w domu – często wynika to z zabaw dzieci z ogniem, w związku z czym warto zainwestować w odpowiedni sygnalizator pożarowy, który ostrzeże dorosłych o niebezpieczeństwie.
Warto też poświęcić osobne miejsce podpaleniom. Podobnie jak wymienione przed chwilą wydarzenia przyczyną pożarów w tym przypadku też jest człowiek, jednakże nie przejawia się to brakiem rozsądku, a celowym podłożeniem ognia. Jeśli istnieje podejrzenie podpalenia należy natychmiast poinformować policję.
Drugą ważną kategorią są wypadki losowe, jak np. uderzenia piorunów czy zwarcia instalacji elektrycznej. Są to czynniki niezależne od człowieka, w związku z czym ma to jedną wadę i zaletę – do zdarzeń tych dochodzi niezwykle rzadko, jednakże o ile nie mamy zabezpieczenia w postaci np. puszki przeciwpożarowej możemy nie dowiedzieć się o powstaniu ognia. Warto więc posiadać puszkę z sygnalizatorem akustycznym, który niezależnie od tego gdzie jesteśmy poinformuje nas, bądź innych o niebezpieczeństwie.

czwartek, 12 września 2013

Przyjęcia urodzinowe

Wraz z wiekiem wiele zmienia się w naszym podejściu do życia, świata i samych siebie. Dostosowujemy się do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Zwróćmy na przykład uwagę na to, że jako dorośli ludzie mamy zupełnie inne wyobrażenie na temat przyjęcia urodzinowego, niż wtedy kiedy byliśmy jeszcze dziećmi. Pierwsze urodziny zorganizowali nam rodzice, kupili dekoracje na roczek, świeczki urodzinowe, balony. Z czasem sami zaczęliśmy decydować o tym, jak wyglądać będzie nasza impreza. Dobieraliśmy gości, tematykę, muzykę, a nawet menu. Zapomnieliśmy o sklepie z piniatami i o papierowych kubkach. Jednak wciąż zależy nam na dobrej zabawie w doborowym towarzystwie. Coraz częściej rezygnujemy z organizowania zabawy w domu, wolimy zabrać wszystkich do lokalu. Mimo wszystko to właśnie wspomnienia z dzieciństwa wydają się tymi najlepszymi, najbardziej kolorowymi i beztroskimi. Chętnie wracamy do tamtych czasów pamięcią, chociaż prawdopodobnie nikt z nas nie jest w stanie przypomnieć sobie momentu zdmuchnięcia tej pierwszej urodzinowej świeczki w naszym życiu

Wagi samochodowe

Nie szokuje nas widok zapełnionych parkingów, zakorkowanych ulic, ogromnej ilości poruszających się wszędzie samochodów. Tak właśnie jest, gdy powoli przyzwyczajamy się do zmotoryzowania świata. Obecnie coraz większa liczba ludzi przemieszcza się właśnie za pomocą samochodów, a na rynku pojawiają się stale nowe modele. Każdy, kto posiada lub widział dowód rejestracyjny, wie, że umieszczona została tam maksymalna masa całkowita pojazdu. Jak zatem wygląda proces ważenia samochodu? Najczęściej wykorzystywane do tego są wagi platformowe, które ważą pojazdy na stacjach diagnostycznych lub w magazynach. Tego typu wagi elektroniczne są nieautomatyczne, służą do wyznaczania masy najczęściej z pomocą operatora i do wyznaczania masy w danej chwili, nie ciągle. Ze względu na budową można wyróżnić także wagę najazdową i zagłębioną. Samochód posiada także swoją maksymalną wagę, której dla dobra własnego i otoczenia nie można przekroczyć.