piątek, 13 września 2013

Przyczyny pożarów

Ogień jest żywiołem niezwykłym. Z jednej strony bardzo nam pomaga dając ciepło bądź pożywienie, z drugiej jednak jest bardzo niebezpieczny. Zdarza się czasami, że ogień wymyka nam się spod kontroli i niestety wydarza się jakaś tragedia. Jaka jest jednak najczęstsza przyczyna pożarów?
Przede wszystkim często jest to zwyczajnie brak rozsądku ludzi w obchodzeniu się z ogniem bądź środkami łatwopalnymi. Wchodzą tutaj w grę takie czynności jak rzucanie niedopałków papierosów na suchą ściółkę leśną bądź też w otoczenie różnych cieczy łatwopalnych, niewłaściwe zabezpieczenie obszarów zagrożonych pożarem lub niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi (np. fajerwerkami). Wypadki takie zdarzają się także w domu – często wynika to z zabaw dzieci z ogniem, w związku z czym warto zainwestować w odpowiedni sygnalizator pożarowy, który ostrzeże dorosłych o niebezpieczeństwie.
Warto też poświęcić osobne miejsce podpaleniom. Podobnie jak wymienione przed chwilą wydarzenia przyczyną pożarów w tym przypadku też jest człowiek, jednakże nie przejawia się to brakiem rozsądku, a celowym podłożeniem ognia. Jeśli istnieje podejrzenie podpalenia należy natychmiast poinformować policję.
Drugą ważną kategorią są wypadki losowe, jak np. uderzenia piorunów czy zwarcia instalacji elektrycznej. Są to czynniki niezależne od człowieka, w związku z czym ma to jedną wadę i zaletę – do zdarzeń tych dochodzi niezwykle rzadko, jednakże o ile nie mamy zabezpieczenia w postaci np. puszki przeciwpożarowej możemy nie dowiedzieć się o powstaniu ognia. Warto więc posiadać puszkę z sygnalizatorem akustycznym, który niezależnie od tego gdzie jesteśmy poinformuje nas, bądź innych o niebezpieczeństwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz