czwartek, 19 września 2013

Tensometry w budownictwie

W Polsce buduje się coraz więcej mostów. Te okazałe i przyjemne dla oka z jednej strony oraz funkcjonalne i pomocne w podróżach z drugiej twory architektury są czasami budowanie latami. Jak powstają takie obiekty?

Są 2 „szkoły” budowania mostów. Według jednej mosty są budowane od 2 stron i ekipy spotykają się po środku budowy. Rozwiązanie to jednak jest dosyć kłopotliwe i ryzykowne, w związku z czym najczęściej most buduje się po kawałku zmierzając w jedną stronę. Zaczyna się oczywiście od stworzenia fundamentów i budowy różnego rodzaju podpór, by utrzymać wszystkie wyższe partie. Mają one jednak określoną wytrzymałość, dlatego ważne jest aby nie przekraczać wyznaczonego obciążenia. Jako waga może służyć nam światłowód, który prowadzimy w moście – jeśli odgina się on za bardzo następują straty energii w światłowodzie i oznacza to, że most jest za bardzo obciążony. Mierniki takie oczywiście nie są dostępne w żadnym serwisie z wagami – wymagają one konstrukcji od podstaw, którą następnie wbudowuje się w drogę na moście.
Inną ważną kwestią jest nacisk. Wszystko musi być solidnie ze sobą spojone. Jeśli na moście są jakieś liny muszą one być odpowiednio naprężone. Do sprawdzenia tego służą tensometry – urządzenia, które mierzą naprężenie różnego rodzaju lin i innych podobnych elementów. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli most nie będzie spełniał określonych wymogów szybko się rozpadnie.

Jak widać budowanie mostów nie jest prostą sprawą. Jest to trudna i odpowiedzialna praca wymagająca perfekcji w każdym aspekcie. Nie sprawia to jednak większych problemów doświadczonym budowniczym, którzy niejeden most już zbudowali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz